Jdi na obsah Jdi na menu
 

 

Refl.masáž

Reflexní terapie (RT)11.png
 

Reflexní terapie je diagnostická a terapeutická i preventivní metoda, která využívá tlaku na plosky některých částí těla, nejčastěji nohou. Známá je též RT rukou, obličeje nebo uší.

Je založena na zjišťování bolestivosti míst na ploskách v souvislosti s vitalitou příslušných orgánů. Pracujeme s ploskami dle potřeby, buď je stimulujeme, nebo tlumíme, podle typu zdravotních obtíží. RT vychází z pohnutků tělu celkem vlastních, každý z nás si při zdravotních potížích mačkal nějaké místo na těle, aniž by tušil souvislosti. Tato terapie nás učí vyhledávat při určitých potížích jasně daná místa a o jejich bolestivosti se může každý přesvědčit sám svým vnímáním. Úžasné na RT je nejen to, že k jejímu provedení jsou zapotřebí pouze naše ruce, obejdeme se tedy bez složitých diagnostických nástrojů, ale hlavně se z bolestivosti míst dozvíme i varovné signály orgánů, které jsou pouze oslabené, ale zatím plně funkční, můžeme tedy změnou přístupu k tělu předejít řadě onemocnění. Aktivace reflexních bodů působí na organismus téměř ihned pocitem nové energie, nabuzení, omlazení.
 
Nejlepší reflexní terapií, kterou může provádět každý doma, je nádoba, bedýnka nebo lavůrek s větším množstvím zaoblených kamenů (při špatném výběru kamenů s ostrými okraji byste se mohli poranit), ve kterém si každý den nejlépe na lačno „zašlapete“. Podpoříte činnost všech orgánů, pročistíte organismus rozprouděním energie i střev, zlepšíte okysličení mozku i svou náladu.

2.pngNikdo přesně neví, kdy tato metoda vznikla a odkud vlastně pochází, odhaduje se, že je stará přibližně 5000 let. Ani její princip není s jistotou prokázaný. Jednou z možností je její fungování na základě tzv. meridiánů, což jsou svislé zóny, které propojují v pruzích tělo od chodidel až k hlavě. Další hypotéza vychází z téze, že se v místě reflexního bodu hromadí toxiny zanesených orgánů a tlakem se odbourávají. Proto je vhodné po terapii hodně pít, abychom předešli např. bolesti hlavy.

Terapeut využívá tlaku svých palců kolmým směrem na reflexní body, jejich bolestivost vydá svědectví o stavu orgánu odpovídajícího místu stlačení. Při velké bolesti, tedy zánětu nebo jiné poruše orgánu, např. po zranění, se příslušené místo jen jemně mačká nebo hladí. Jinak se standardně používá zvyšující se tlak, který určuje terapeut individuálně sám. Je pochopitelné, že děti budou zažívat jemnější doteky.
   
Terapie trvá cca 1 hod, na začátku se nepřímo, tedy přes plosku nohy, uvolní krční páteř a provede se diagnostika vnitřního prostředí člověka. Samotné stlačování bodů se provádí v přesně určeném pořadí podle čínského pentagramu tak, jak se orgány navzájem ovlivňují, aby byl výsledek ošetření co nejlepší. Po zakončení práce na ploskách nohou se přejde na přímé uvolnění krční páteře propojené s masáží bodů na zádech a uvolněním lopatek a kostrče. Na závěr je tělo klienta zharmonizováno několika zklidňujícími doteky, které příjemně uzavřou celé ošetření.